ثبت جهانی هنر خوشنویسی ایرانی

ورودی کافه از لابی هتل امیرکبیر


همواره در تاریخ جهان از هنر ایرانی به عنوان منبعی غنی برای الهام گرفتن، مکاشفه و خلق آثار فاخر توسط هنرمندان دیگر ملت ها یاد شده است. هنرمندان این سرزمین نه فقط در یک حوزه بلکه به صورت جامع و در تمامی حوزه ها شامل معماری، موسیقی، خوشنویسی، نقاشی، صنایع دستی و… آثار مهمی را خلق و به جهانیان معرفی کرده و میراثی از خود برجای گذاشته اند که امروزه مایه مباهات و پشتوانه مستحکم و غرورآفرینی برای نسل کنونی باشد.

اگرچه مقوله هنر و هنرمندان همواره دچار بی مهری متولیان امر قرارگرفته است اما تلاش هایی که در راستای معرفی و هویت بخشی به این میراث گرانبها انجام می شود ستودنی است. خوشبختانه هنر خوشنویسی ایرانی که هنری ریشه دار محسوب می شود مورد توفیق و اقبال قرار گرفته و با پیگیری های مستمر کارشناسان این حوزه و مدیریت انجمن خوشنویسان ایران، پرونده ثبت این هنر به عنوان هفدهمین عنصر فرهنگی ناملموس ایران در سازمان میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

پرونده برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنو‌یسی در ایران در شانزدهمین نشست کمیته بین‌المللی حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس که به صورت مجازی از ۱۳ تا ۱۸ دسامبر ۲۰۲۱ برابر با ۲۲ تا ۲۷ آذرماه ۱۴۰۰ در پاریس – مقر یونسکو در حال برگزاری است، مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت تحت عنوان برنامه‌های خوب پاسداری (اقدامات مثال زدنی) ثبت جهانی شد. این نخستین‌بار است که ایران در فهرست برنامه‌های خوب پاسداری یونسکو برای محافظت از میراث معنوی، یک پرونده را به ثبت می‌رساند. پیش از این نیز ۱۶ اثر دیگر از آداب، آیین‌ها، هنر‌های نمایشی، مهارت‌ها، دانش و فرهنگ ایرانی در فهرست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو به ثبت رسیده بود.

بدون شک استفاده از ظرفیت های میراث ملموس و ناملموس کشور، اثرگذاری مثبتی در رونق گردشگری خواهد داشت و امید است با انجام پروژه هایی از این دست بستری مناسب برای بهره برداری از این ظرفیت ها فراهم شود. هتل امیرکبیر کرج به عنوان یکی از واحدهای اقامتی فعال در صنعت گردشگری کشور، این رخ داد را به فال نیک گرفته و به عموم هم میهنان علی الخصوص هنرمندان خوشنویس، تبریک عرض می نماید.

تصویر: مربوط به ورودی کافی شاپ از  لابی هتل امیرکبیر کرج

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید