از کرج چه می دانید؟

karaj

پیشینه تاریخی کرج

کشف آثار باستانی از ادوار هخامنشی، اشکانی و ساسانی گواه بر این دارد که شهر کرج دارای پیشینه تاریخی است. کرج مدتی جزء مازندران، مدتی به عنوان بخشی از حکومت ری و در دوران قاجار با توجه به همجواری با تهران مورد توجه پادشاهان آن دوره قرار گرفت. در دوران پهلوی نیز بدلیل آب و هوای مطبوع مورد توجه درباریان قرار گرفت به طوری که با ساخت کاخ و ویلا محلی برای استراحت و تفریح خود در این شهر ایجاد نمودند. پس از انقلاب سال  1357 سرعت رشد و گسترش این شهر افزایش یافت تا جایی که امروزه شهر کرج به عنوان یکی از استراتژیک ترین شهرهای ایران شناخته شده و بعد از تهران، دومین شهر مهاجرپذیر ایران لقب گرفته است.کرج از کلمه کرج به معنی بانگ و فریاد است. زیرا در تپه آتشگاه و کوههای کلاک و قلعه دختر شهرستانک و بز قلعه اشتهارد در ایام تابستان برای خبر رساندن و دیده بانی آتش افروزی می‌شد و در موقع جنگ بدینوسیله از هجوم دشمنان با خبر می‌شدند.

موقعیت جغرافیایی و جمعیت

کرج در 36 کیلومتری غرب تهران و  در دامنه جنوبی رشته کوه های البرز قرار گرفته است. کرج از شمال به چالوس، از شرق به تهران، از غرب به ساوجبلاغ و از جنوب به شهریار محدود شده است. وسعت این شهر حدود 176 کیلومتر مربع اعلام شده است. آب و هوای اقلیمی کرج تحت تاثیر ارتفاعات البرز و رودخانه کرج قرار دارد که موجب ایجاد آب و هوای مرطوب و خنک شده است. فاصله کرج از دشت کویر نیز باعتث برودت و روطوبت بشتر منطقه شده است. حداقل و حداکثر دما در کرج -20 و 42 درجه بوده و میانگین دمای سالیانه این شهر 14/2 درجه سانتی گراد می باشد. شهر کرج بدلیل قرارگرفتن در منطقه لرزه خیز و همچنین عدم وجود زیرساخت های مناسب از نظر مقاومت در برابر زلزله، در وضعیت نامطلوبی قراردارد. 

در سرشماری انجام شده در سال 1395 جمعیت کرج با احتساب جمعیت ساکن در حومه شهر 1.973.470 تن اعلام شد که بر این اساس، کرج پنجمین شهر پرجمعیت ایران و بیست و دومین کلانشهر پرجمعیت خاورمیانه است. امروزه کرج را با لقب ایران کوچک معرفی می نمایند.

مرکز استان البرز

استان البرز به مرکزیت کرج در سال 1389 از تهران جدا شد و سی و یکمین استان کشور را تشکیل داد. استان البرز دارای جمعیتی حدود 2/5 میلیون نفر. دامنه رشته کوه های البرز از دیرباز به دلیل آب و هوای مناسب، رودخانه های جاری و پناهگاه های مطمئن، همیشه محل استقرار و سکونت گاه های موقتی و دائمی اقوام و گروه های مختلف بوده است. استان البرز با وجود ظرفیت های بالای گردشگری، از دید گردشگران مغفول مانده است. 

برخی جاذبه های گردشگری استان

کاخ شمس (مروارید)

کاروانسرای شاه عباسی

کاخ سلیمانیه

پیست اسکی دیزین

روستای برغان

روستای طالقان

باغ لاله گچسر

باغ گلها

پارک تنیس

خانهباشگاه مشتریانرزرو سریع